شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با اجرای سامانه آبیاری زیرسطحی از شرکت‌های پیشرو در مدیریت مصرف آب کشاورزی در سطح کشور است.

دکتر مختاران سامانه هوشمند آبیاری را یک سامانه برخط هواشناسی برشمرد و اظهار کرد، این سامانه بر اساس ترکیب پیش‌بینی‌های هواشناسی، اطلاعات کمّی و کیفی خاک، آب و مدیریت مزرعه در شرایط و اقلیم‌های متفاوت و با استفاده از حسگرها و اتوماسیون را ارائه می‌دهد.

کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در مزارع نیشکر
در این بازدید مدیرعامل کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی گزارشی از اجرای سامانه آبیاری زیرسطحی در این واحد نیشکری ارائه کرد. به گفته مهندس سعودی، تحقیقات و اجرای آبیاری زیر سطحی در کشت و صنعت‌های نیشکری نشان می‌دهد که با این روش می‌توان حداقل ۴۰ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه‌جویی کرد.

چندی پیش نیز از این واحد نیشکری در همایش روز جهانی غذا به دلیل تلاش در حفظ و مصرف بهینه آب در راستای تحقق امنیت غذایی کشور تقدیر شد.

بر اساس این گزارش، تلاش‌های این شرکت در بهبود عملکرد کشاورزی و افزایش بهره‌وری در تولید محصول راهبُردی شکر، به تحقق امنیت غذایی کشور کمک بزرگی کرده است؛ در این شرکت، تحقیقات و اقدامات متعددی به‌منظور حفظ منابع آب‌وخاک انجام شده که مهم‌ترین آن‌ها آبیاری قطره‌ای زیرسطحی در بخش کشاورزی و سیستم مه‌پاش در بخش صنعت است.

برچسب

اخبار مرتبط

دیدگاه خود را بگذارید